M & M  Chinchillas
left 2 3 4 5 6 7 8 right


O činčilách
 
       Činčila patří do nejpočetnějšího řádu savců – mezi hlodavce. Existují 2 základní druhy činčil – činčila vlnatá (lat. Chinchilla lanigera) a činčila krátkoocasá (lat. Chinchilla brevicaudata).     „Příbuznými“ činčily jsou například morče lasicovité, aguti zlatý, nutrie stromová, viskača, mara stepní nebo největší hlodavec na světě – kapybara.
      
      Původní domovinou činčil je Jižní Amerika – konkrétně západní svahy And, kde žije ve výšce kolem 3000 m.n.m. (indiánské prameny uvádějí, že dříve zde činčily žily až do výšky 5000 m.n.m.).
      
      Indiáni obývající svahy jihoamerických And si již dávno před příchodem španělských kolonizátorů všimli mimořádně husté a hřejivé kožešiny činčil. Z tohoto důvodu lovili činčily po staletí, avšak nenapáchali na stavech těchto hlodavců žádné velké škody, protože úbytek zvířat byl doplňován přirozeným rozmnožováním.
      
      Po příchodu bílého muže na americký kontinent však docházelo k nemilosrdnému vybíjení těchto hlodavců právě kvůli jejich vysoce ceněné kožešině. Počátkem 20. let minulého století se již zdálo, že činčila bude patřit mezi další druh zvířete vyhubeného člověkem.
      
      Naštěstí několik lidí napadlo pokusit se některé z posledních volně žijících exemplářů rozmnožit na farmách. Jedním z nich byl kalifornský inženýr M. F. Chapman, který se vydal za činčilami v roce 1916. Až po 5 letech hledání se mu podařilo díky jednomu Indiánovi činčily nalézt a transportoval 18 zvířat do USA. V roce 1923 přišel další úspěch – Chapman se na své farmě dočkal prvních činčilích mláďat. Tak začal faremní chov tohoto zvířete.
      
      V kožešnickém průmyslu se využívají převážně kožky standardního zbarvení (ty jsou nejkvalitnější) a barevné mutace Black Velvet.
      
      Postupem času byly chovateli vyšlechtěny různé barevné mutace – například bílá (Wilson White), černá (Black Velvet, Ebony), béžová (Beige), stříbrná (Silver), čokoládová (Chocolate), fialová (Afro Violet, Deutsch Violet), meruňková (Apricot), růžovo-bílá (Pink White), perleťová (Pearl), safírová (Sapphire), královská modrá (Royal Blue), modrý diamant (Blue Diamond) a mnoho dalších kombinací.
      
      Mezi vzácné mutace patří mutace Royal Persian Angora, Blue Diamond a Goldbar.
      
      Co se týká zmiňované mutace Royal Persian Angora, představují tyto činčily další dimenzi ve šlechtění činčil. Tento typ činčil byl poprvé zaznamenán a popsán (jako náhodně vzniklá mutace) na začátku 60. let v USA a o několik let později v Kanadě, avšak teprve v roce 2005 opustilo několik takovýchto (už vyšlechtěných) jedinců farmu T. Tuckerové a P. Biggersové v Amarillu v Texasu (USA) a putovalo k novým majitelům do Evropy a do Asie. Royal Persian Angora je recesivní mutace – nejcharakterističtějším znakem této nádherné mutace (v homozygotní formě) je dlouhá jemná srst. V současnosti se činčily Royal Persian Angora vyskytují převážně ve standardním zbarvení a v bílé barvě, v menším množství také v barvě béžové, černé a fialové. V budoucnu však lze očekávat dlouhosrsté činčily i v jiných barevných mutacích.

   
     


www.angorachinchillas.com - www.mmchinchillas.eu - www.bluediamondchinchillas.com