left 2 3 4 5 6 7 8 right


Základy genetiky
 
      Nejprve si popíšeme vzhled jedinců uváděných v genetických čtvercích níže.
     
     SS = standardní zbarvení (angl. Standard): Srst je světle až tmavě šedá, při jejím rozfouknutí vyniknou na chlupech 3 části – spodní (největší) je obyčejně zbarvena tmavošedě, nad ní je úzký světlý až bílý proužek a po něm následuje tzv. závoj, který vlastně určuje barvu srsti. Břicho je bílé, oči jsou černé, uši šedé, spodní strana ocasu je šedá až černá.
     
      Safírová barevná mutace je recesivní, vyskytuje se ve 2 formách – homozygotní a heterozygotní.
     
      ss = homozygotní safírová (angl. Homozygous Larsen Sapphire): Srst je modrá/modrošedá, břicho je sněhobílé, oči jsou černé nebo tmavomodré a barva uší přechází od růžové po světle modrou až světle šedou. Zbarvení srsti při rozfouknutí: spodní část je světle šedomodrá, nad ní je bílý proužek a konečky chlupů jsou modrošedé.
     
      Ss = heterozygotní safírová (angl. Heterozygous Larsen Sapphire = Standard Sapphire Carrier): Zvíře je zbarveno jako standardní, ale je nositelem genu pro safírovou barvu.
     
     
      Možné způsoby křížení:
     
     
s s
S Ss Ss
S Ss Ss
 
100 % jedinců standardních s genem pro safírovou barvu
(= Standard Sapphire Carrier)


s S
s ss Ss
S Ss SS
25 % jedinců safírových

50 % jedinců standardních s genem pro safírovou barvu
(= Standard Sapphire Carrier)

25 % jedinců standardních


s s
s ss ss
S Ss Ss
 
50 % jedinců safírových50 % jedinců standardních s genem pro safírovou barvu

(= Standard Sapphire Carrier)      Fialová barevná mutace je taktéž recesivní – vyskytuje se v homozygotní a heterozygotní formě.
     
      vv = homozygotní fialová (angl. Homozygous Sullivan Violet): Srst je stejnoměrně fialovošedá/fialovomodrá, břicho je sněhobílé, oči jsou černé a uši fialovošedé. Zbarvení srsti při rozfouknutí: spodní část je fialovošedá, nad ní je bílý proužek a konečky chlupů jsou fialovomodré.
     
      Sv = heterozygotní fialová (angl. Heterozygous Sullivan Violet = Standard Violet Carrier): Zvíře je zbarveno jako standardní, ale je nositelem genu pro fialovou barvu.
     
      Poznámka: Do výše uvedených tabulek si můžeme dosadit místo safírové barvy fialovou – výsledné procentuální zastoupení barev v potomstvu je identické.
     
     
     Barevná mutace Royal Blue (královská modrá) je vzácnější než safírová, jelikož křížení je náročnější – viz níže.
     

     

      Nyní si opět popíšeme vzhled jedinců uváděných níže.
     
     Black Velvet (černý samet): Tato barevná mutace je dominantní (na rozdíl od safírové a fialové). Boky těla jsou šedé, hřbet a hlava jsou leskle černé, srst na břiše je bílá, oči jsou černé, uši šedé. Charakteristické: na předních tlapkách je tmavší černější proužek srsti a u uší je světlý kroužek srsti, srst na hřbetě je při rozfouknutí pouze dvoubarevná.
     
     Black Velvet Sapphire Carrier: Zvíře je zbarveno jako Black Velvet, ale je nositelem genu pro safírovou barvu.
     
      Royal Blue (královská modrá) = TOV Sapphire: Srst je modrošedá, hlava a hřbet jsou tmavší, břicho je sněhobílé, oči jsou černé, uši jsou světlé modrorůžové. Charakteristické: na předních tlapkách je tmavší proužek srsti a u uší je světlý kroužek srsti, srst na hřbetě je při rozfouknutí pouze dvoubarevná.
     
     
      Možné způsoby křížení:
     
     
safírová
x
Black Velvet
   ●  50% jedinců Black Velvet s genem pro safírovou barvu (= Black Velvet Sapphire Carrier)
   ●  50% jedinců standardních s genem pro safírovou barvu (= Standard Sapphire Carrier)
safírová
x
Black Velvet Sapphire Carrier
   ●  25% jedinců Royal Blue
   ●  25% jedinců safírových 
   ●  25% jedinců Black Velvet Sapphire Carrier
   ●  25% jedinců Standard Sapphire Carrier

Royal Blue
x
standardní
   ●  50% jedinců Black Velvet Sapphire Carrier
   ●  50% jedinců Standard Sapphire Carrier
Royal Blue
x
Standard Sapphire Carrier
   ●  25% jedinců Royal Blue
   ●  25% jedinců safírových 
   ●  25% jedinců Black Velvet Sapphire Carrier
   ●  25% jedinců Standard Sapphire Carrier
   
   
     
      Poznámka: Zkřížením fialového jedince s jedincem Black Velvet Violet Carrier může vzniknout 25% potomstva v barvě Violet Velvet = TOV Violet: Srst je modrošedá s fialovým leskem, hřbet a hlava jsou tmavší, břicho je sněhobílé, oči černé, uši šedofialové. Charakteristické: na předních tlapkách je tmavší proužek srsti v identické barvě jako je na hřbetě a u uší je světlý kroužek srsti. Zbarvení srsti při rozfouknutí: na hřbetě a hlavě je spodní část chlupů fialovomodrá, nenásleduje bílý proužek, konečky chlupů jsou tmavě fialovošedé; na bocích je spodní část srsti šedá, následuje bílý proužek, konečky chlupů jsou fialovošedé.
     
     

     Nutno podotknout, že jsme uvedli pouze některé z mnoha možných způsobů křížení – existují i barevné mutace typu Pink White Sapphire, Beige Afro Violet Velvet, White Blue Diamond a podobně.

     
www.angorachinchillas.com - www.mmchinchillas.eu - www.bluediamondchinchillas.com